Rybářské dětské závody

Aby se mohly konat první dětské rybářské závody, bylo nutné zajistit nejdříve ryby, které by se chytaly. A protože Sokol takové finanční prostředky nemá, vyrazil Pavel Heichel požádat spoluobčany o finanční příspěvky. Po dvoudenním chození byl úspěšný díky vstřícným občanům a za pomoci a autopodpory skorosokola V. Nováka zajeli do rybářství p. Pálky nakoupit za utržený peníz kapříky. Ve čtvrtek 18. 7. okolo 20 h vypustil "lovnou zvěř" do rybníka z kádí.  

Pro přípravu závodů byl sraz v 7.00 h na rybníku Hráza v sobotu 20. 7. 2013. Bylo nutné označit loviště, cca 24 míst, o které se mělo losovat. O půl hodiny později se začaly děti a mládež ve věku od 5 - 15 let. Děti do 10 let přicházely v doprovodu rodiče nebo dědy. Při příchodu k rybníku se mladí rybáři šli nejdříve zapsat, vylosovali si číslo, podle kterého si našli místo, které mělo být pro ně tím šťastným pro úspěšný lov. Navíc dostali kartičku, do které si měli zapisovat všechny své úlovky. Všichni přišli s vlastním rybářským vybavením, tj. s rybářským prutem, podběrákem a vezírkem. Protože do zahájení závodů, tj. do 8.00 h nepřišel tak velký počet zájemců o rybolov, tak si ti, kteří byli se svým lovištěm nespokojeni, mohli najít jiné. Každý rybář byl seznámen se základními pravidly rybolovu:

-  chytá se na 1 prut a háček.
-  soutěžní ryba - kapr (nejmenší lovná míra 40 cm)
-  vítězí ten, kdo chytne nejdelšího kapra, ostatní druhy se neloví
-  menší kapři se pouští zpět do vody
-  ryby je nutné vyzvedávat z vody za pomoci podběráku

-  každý si může odnést 1 ks ušlechtilé ryby dle rybářského řádu
-  ostatní pravidla dle platného rybářského řádu 

Každý úlovek se měl nahlásit stanoveným rozhodčím, kteří jej měli přeměřit a zapsat údaje do kartičky. Závody byly zahájeny výstřelem z pistole ve stanovený čas. Brzy se ozval výkřik - ryba - ale šlo jen o jednu z plotic, tzv. bílou rybu. Tři hodiny se vytrvalci snažili vysedět slušné úlovky, ale zřejmě až příliš krásné počasí rybolovu nepřálo. Kromě plotic byli sice chyceni i línek a kapřík, ale oba podměreční, takže po vyfocení byli puštěni zpět do vody.

Konec závodu byl stejně jako start oznámen výstřelem z pistole v 11.00 hodin. Organizátoři museli rychle vymyslet, jak rozdělit ceny, když úlovky nebyly potěšující. Nakonec vyhrál Jakub Jancek, který jako jediný chytil 20 cm kapříka, druhý skončil Davídek Fochr, který ulovil 27 cm línka a jako třetí se umístila Agátka Kluková, která si zachytala nejvíce. I když neulovila žádnou ušlechtilou rybu, tak z vody vytáhla cca 10 plotic. Vítězové si odnesli hezké ceny - rybářské pruty, splávky, podběrák a diplom. Ostatní obdrželi aspoň jako cenu útěchy krmení pro ryby.

Snad ty další závody budou  úspěšnější.