Stavění máje - 30.4.2013

V úterý 30. dubna 2013 v 17.00 hod. se k obchodu ve Věžkách začali scházet účastníci tradičního stavění máje, kterou měli vztyčit členové sokola s místními hasiči. Začátek byl trochu posunutý, neboť se čekalo na aktéry, kteří na základě obecního hlášení, rychle utíkali sázet brambory. Díra pro májku byla vykopána a tak se jen čekalo na to nejdůležitější. Čekání zpříjemnili hasiči, kteří plnoletým čepovali zlatý mok, děti měly zdarma kofolu (o náklady na ni se podělily oba spolky napůl).  A tak dospělí popíjeli, povídali si, děti jezdily na kole, malovaly křídami na cestu, mládež hrála fotbal a tak se čekalo. Když dorazila náčelnice ses. Nováková a otevřela obchůdek, začaly se vyrábět ozdoby na májku z krepového papíru. Mezitím mužská část začala připravovat stožár - jedni omotávali jeho spodní část pletivem - proti případným nenechavým rukám a druzí na opačném konci vytvářeli zelený kruh a špici, pro kterou se chystaly krepové ozdoby. Mezitím za obchodem byl připraven táborák pro zájemce opékání čehokoliv. Někdo si přinesl vlastní buřtíky a klobásky, jiní na poslední chvíli zakoupili špekáčky v obchůdku. 

Když byly ozdoby hotovy, májka nazdobená, tak se silní muži chopili žebříků, pomocí kterých pomalu vztyčovali májku na jedné straně, na opačné stáli jiní siláci, kteří udržovali směr stožáru pomocí lana. Když stála tak májka, jak měla, ukotvili ji pomocí velkých kamenů a zaházeli volný prostor hlínou, odstranili lano. Když se všichni pokochali, jaká je májka pěkná, tak postupně přecházeli k ohni. Nastala i chvíli pro předání cen účastnicím soutěže o Velikonoční básničku, a to Kristýnce Jakoubkové, Katušce a Michalce Suchým a Terezce Řezníčkové. Za nepřítomnou Kristýnku Jakoubkovou cenu - knížku Tvoříme z korálků - převzala Šárka Zurynková, která ji při nejbližší příležitosti předá právoplatné majitelce. Knížky pro sestry Suché převzala starší Katuška, mladší Míša dostala stejnou knížku jako Kristýnka, a Katuška pro inspiraci na všechny příležitosti "Klasické věnce". Terezka Řezníčková přenechala svoji cenu mladším sourozencům, kteří si přáli něco o Šmoulech, a tak si bratříček Davídek odnesl knížku Černí Šmoulové.  

A pak se opravdu všichni přesunuli k táboráku - symbol pálení čarodějnic - a seděli a opékali, dokud se vše nesnědlo, a pili, dokud se vše nevypilo a povídali, dokud se vše neřeklo.