Velikonoční dílna - 30. 3. 2013

Původní akce "Putování za velikonočním vajíčkem" z důvodu nepříznivého počasí musela být změněna na Velikonoční dílnu, která se konala v prostorách mateřské školky na OÚ ve Věžkách v sobotu 30.3. od 13.30 h. Pro účastníky byly připraveny různé varianty vyhotování velikonočních symbolů, např. zdobení vařených vajíček, výfuků (tzn. vyfouknutých vajec), různé papírové vystřihovánky do okna i zápichy a pletení pomlázky.  

Zájem byl hlavně o zdobení tzv. výfuků, které ke konci akce ani nestačily a musely být na místě vyfukovány další a další. To ale vůbec nevadilo, hlavně když bylo co vyfukovat. Na zúčastněné čekalo zdobení vyfouklých vajec barvením, lepením ornamentů z těstovin, máku, krupice, drobného barevného zdobení, koláží z kousků barevného papíru či látek, různých stužek, perliček, krepového papíru, pár vyzkoušelo i ubrouskovou metodu zdobení, odvážlivkyně se pustili i do zdobení drátkem, ale to bylo dosti pracné a občas vajíčko i prasklo. Oblíbená byla i tvorba "líhnoucích se kuřátek" - kdy se do poloviny skořápky přilepila vata, nabarvila se na žluto (kuřátko) a přilepily se na ni oči a zobáček. Kluci si s dopomocí mohli uplést a nebo jim byly upleteny pomlázky. Některé z nich vypadaly hodně nebezpečně. Další nabídky tvoření - zápichy, ozdobné závěsy z papíru,  stojánky na vajíčko či vystřihovánky do okna - nebyly využity. 

I když na pozvánce bylo uvedeno, že žádné občerstvení nebude - pouze čaj pro děti, tak se přeci jen na velikonočně upravených pracovních stolech našlo i pár ozdobných jidášů ve formě ptáčků a holubiček. Pečivo patří mezi obřadné - kynuté těsto v lidové magii podporuje pučení a růst všeho, nejen obilí, ale i majetku. Tvary jidášů jsou krajově rozdílné a roztodivné, neb je to pečivo pokroucené jak Jidášův charakter. 

Pro děti, které nechtěly již zdobit, byly připraveny malé disciplíny - např. hmatová, kdy si děti sáhly dlouhým rukávem do krabice, kde hledaly kartičky se 2 stejnými přilepenými symboly. Dále si mohly poskládat jednoduché puzzle, pomocí brčka přenášet papírová vajíčka z jednoho talířku na druhý. Tradičně byla k dispozici zeď s papírem pro malování. Bylo to velice příjemně strávené odpoledne, kdy i dospělí zapojili svoji tvůrčí fantazii. 

 

Poděkování patří paní Hradečné za finanční příspěvek a paní Zavřelové za bonbony a oplatky pro děti.

 Pozvánka-Velikonoční dílna.doc (51 kB)

 

V rámci tohoto svátečního období byla vyhlášena soutěž o Velikonoční básničku. 3 nejlepší příspěvky, které děti měly zasílat na mail sokola, měly být odměněny knihou. Básničky měly mít minimálně  4 řádky a tématicky se měly vztahovat k jarním svátkům. Nakonec své příspěvky zaslaly pouze 4 dívky, Kristýnka Jakoubková, Míša a Katuška Suchých stihly výtvory poslat v termínu, tj. do 1.4. a tak obdrží slíbenou odměnu - knihu, Terezka Řezníčková zaslala své dílko až po termínu, ale i tak za účast dostane odměnu i ona. 

Odkaz na básničky:

kronika/a2013/velikonocni-dilna/velikonocni-basnicky/

 

Pro dospěláky byla vyhlášena akce, týkající se zaslání fotografií svých výtvorů, týkající se Velikonoc - vlastnoručně vyrobeného věnce, upečených perníků - beránků, vyzdobeného okna, stolů, atd. Nejednalo se o soutěž, ale o inspiraci pro nás ostatní, kteří nejsme tak tvořiví či zruční. Bohužel, zde nebyl projeven vůbec žádný zájem. Tak snad příští rok to bude lepší.