Věžecké Sokolení

Stejně jako před rokem, tak i letos se konalo Věžecké Sokolení, tentokrát v neděli 22. září 2013. Ve 13 h se na provizorní letiště - travnatý pozemek vlevo od asfaltové cesty směrem do Vlčích Dolů - začali sjíždět amatérští letečtí modeláři z LMK Břest, také milovníci letadélek z Přerova, z Kroměříže, z blízkého Sokola Postoupky a také první zvědavci, aby viděli, jak se letadla sestavují. Všichni modeláři přijeli, aby předvedli jak již vloni představené, tak i nové stroje a jejich akrobatické výkony ve vzduchu. Počasí bylo ideální. Slunečno a bezvětrno. Byly připraveny i novinky - ukázky modelů na dálkové ovládání, které se pohybovaly po zemi - rychlá autíčka, tanky, které po sobě střílely kuličkami. Zajímavostí byla ukázka létání s "virtuální helmou". Ta při ovládání letadélka, které mělo umístěnou kameru před kabinkou, snímala obraz prostoru pod letadélkem a přenášela jej do televize umístěné v zadním prostoru osobního auta.

Letošní zajímavostí se stalo několik vzdušných leteckých kolizí, což se za tak ideálního počasí těžko dalo předpokládat, při kterých přišlo i pár letadélek k lehké újmě. Některá nemohla pro neposlušnou elektroniku ani vzlétnout, což byla velká škoda. Pro diváky byla připravena i podívaná v podobě 4 najednou létajících letadélek s "krepovými ocasy", o které se snažily vzájemně obírat. Jednomu se povedlo ukradnout krepovou ozdobu a přichytit si ji na křídlo.

Bylo pamatováno i na diváky, připraveny byly stoly s lavicemi, stánek s občerstvením, grilovaly se klobásy. 

Pro soutěživé děti pak bylo připraveno malé závodění v hodu do dálky na místě vlastnoručně vyrobenou papírovou vlaštovkou. Předlohy pro jejich výrobu byly využity do posledního vzoru. Do skládání se zapojili malí i velcí. Děti si nejdříve vyzkoušely, jak dobrou vlaštovku si vyrobily, ve zkušební pokusu a pak házely na ostro. Pro prvních 10 byla připravena odměna v podobě jednoduchých polystyrénových letadélek, první 3 vítězové obdrželi navíc diplom. Dospělí se do házení moc nehrnuli, a tak diplomy pro ně připravené nenašly své majitele. Výroba vlaštovek však zaujala i po soutěži a tak se v prostoru provizorního letiště prolétávaly různě barevné a různě poskládané vlaštovky. U stolů se ale stále tvořily další a další.

Modeláři opět připravili zajímavé odpoledne a věřím, že každý z příhlížejících si našel to své. 

Nedostatkem akce byla nepřítomnost zvukové techniky, kdy přeci jen chybělo doprovodné slovo. Na poslední chvíli byla zrušena možnost zapůjčit si takovou aparaturu.