Drakiáda - 5. 10. 2013

Sedmnáct draků všech tvarů i barev 
v sobotu létalo při drakiádě nad Věžkami.Celkem sedmnáct malých závodníků se v sobotu ve Věžkách utkalo v soutěži o nejhezšího draka. Tamní Sokol tam totiž pořádal už druhý ročník Drakiády. Autor: DENÍK/Vendula Pudelková dnes 17:34 Věžky – Draci obsadili v sobotu oblohu na věžkami. Chvilkami až příliš příznivý vítr trošku hatil plány organizátorů, dětem však draci létali jedna báseň. Soutěžilo se o nejhezčího draka, opékali se špekáčky i brambory. Ve Věžkách se prostě nikdo nenudil. FOTOGALERIE Dalších 5 fotografií Místní Sokol už po druhé uspořádal drakiádu. „Nachystali jsme pro děti i dospělé takové příjemné odpoledne. Zakončené opékáním brambor a špekáčků," řekl organizátorka a starostka Sokola ve Věžkách Ivana Zavadilová. Původně chtěli prý organizátoři ocenit nejlepší podomácku vyrobené draky, většina závodníků však dala přednost tomu kupovanému. „Celkem sedmnáct malých majitelů draků se zúčastnilo soutěže O nejoblíbenějšího draka," sdělila starostka Zavadilová. Dráčka vybírali samotní diváci. „Na anketní lístky vyplňovali své tipy na nejoblíbenějšího draka, nakonec byli oceněny všechny děti, které pouštěly draky lízátky a pexesy. První tři výherci navíc obdrželi diplomy a poháry," podotkla pořadatelka. Odpoledne završilo opékání špekáčků a brambor. „Nad loukou byly nachystány ohně, původně jsme měli připravenou i soutěž na rozlišování typů ohnišť, na tu se však nakonec už nedostalo," vysvětlila starostka. Ve Věžkách se neoslavovali jen dráčci. „Akce se konala i v rámci Památného sokolského dne, který připadá na 8. října," dodala Ivana Zavadilová. I když většina draků byla kupovaná, přeci jen se našlo pár světlých výjimek. „Draky jsem vyráběla doma s mamkou," řekla desetiletá Kristýna Jakoubková Není to podle ní vůbec těžké. „Letos mi každý zabral tak asi minutu," netajila se. Nejdéle prý trvá draka správně vymalovat. „Namalování obličeje je nejtěžší, jinak se v podstatě ten papír jen tak sepne a létají úplně bez problémů," řekla Kristýna. Kupovaný drak se jim prý rozhodně nevyrovná. „Domácí jsou lepší, kupovaní nelétají a hned se rozbijí," dodala Kristýna Jakoubková. VENDULA PUDELKOVÁ


Čtěte více na: https://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/sedmnact-draku-vsech-tvaru-i-barev-v-sobotu-letalo-pri-drakiade-nad-vezkami-2013.html

Věžecké Sokolení - 22. 9. 2013

(Kroměřížský deník – 25. 9. 2013) 

Ve Věžkách si celé odpoledne hráli

(Kroměřížský deník – 24. 2. 2013)

Představitelé Sokola ve Věžkách připravili pro všechny hravé lidi odpoledne plné her. Měli připravené netradiční a málo známé aktivity. Autor: DENÍK/Jana Přikrylová

dnes 16:55

Věžky - Akci nazvanou Kdo si hraje, nezlobí uspořádali v sobotu představitelé Sokola Věžky v tamní klubovně.

FOTOGALERIE

Další 3 fotografie

Od tří hodin si tak zájemci mohli přijít vyzkoušet zahrát netradiční stolní a deskové hry.

"Přemýšleli jsme, jak bychom dětem, ale nejen jim zpestřili začátek jarních prázdnin. Jeden náš člen pracuje na Výstavišti Floria v Kroměříži, kde tyto zajímavé hry mají. U pana majitele domluvil zapůjčení a herní odpoledne mohlo začít," popsala Ivana Zavadilová, vedoucí Sokola.

Podle ní se nejedná o klasické stolní hry, které známe všichni. "Člověče, nezlob se! byste tu nenašli. Jedná se o dřevěné hry, které pracují na různých důmyslných principech," řekla Zavadilová.

Děti, které na akci přišly, byly nadšené.

"Já už jsem některé hry hrála, protože jsme byli se školou na výstavě betlémů a tam je měli, ale některé dnes hraju poprvé. Líbí se mi třeba hokej," řekla devítiletá Kristýna Jakoubková. Odpoledne se účastnili nejen děti.

Společně s nimi přišlo také pár dospělých, kteří si zábavy užívali společně.

Ve Věžkách se budou prohánět masky

(Zlínský deník – 8. 2. 2013)

Představitelé Sokola ve Věžkách na Kroměřížsku udržují tradice: a jednou z těch nedotknutelných jsou podle nich šibřinky.

„Toto slovo ve starší češtině znamená veseliti se a tato zábava s tancem byla záměrně v minulosti zvolena termínově v době maškar čili masopustu. Smyslem bylo a je tvořivě se zapojit při přípravě masky a popustit uzdu své nápaditosti, případně zažít činnost při vymýšlení a tvorbě skupinové masky," vysvětlila Ivana Zavadilová.

Dětské šibřinky se ve Věžkách budou konat zítra od patnácti hodin. Účastníci mohou přijít v jakékoliv masce, organizátoři slibují zábavný program, soutěže, tombolu, diskotéku a také vystoupení kouzelníka.

Nad Věžkami budou létat třímetrové modely letadel

(Kroměřížský deník – 22. 9. 2012)

Věžky – Věžecké sokolení: to je název akce, která se dnes uskuteční ve Věžkách.

„Jde o celorepublikové setkání, které pořádá Česká obec sokolská a které má za cíl seznámit veřejnost s činností tělocvičných jednot. Náš oddíl podobnou akci pořádá poprvé, protože jsme jej založili v květnu. Oficiální schválení od obce sokolské jsme obdrželi včera," řekla starostka věžeckých sokolů Ivana Zavadilová.

Podle ní bude hlavním programem setkání přehlídka leteckých modelů. „Akci pořádáme společně s leteckými modeláři Břest. Zveme všechny děti i rodiče, zájemci si budou moci dokonce vyzkoušet, jak se modely ovládají," láká Zavadilová.

Sokolení začne o půl třetí odpoledne na travnatém hřišti nalevo od cesty na Vlčí Doly.

„Vstup je zdarma, návštěvníci by si s sebou měli vzít svačinku, protože občerstvení nezajišťujeme. Je také vhodné, aby si lidé přinesli karimatky nebo něco jiného vhodného na sezení," uzavřela sokolská starostka.

Ve Věžkách založili novou jednotu Sokola

(Kroměřížský deník - 2.10.2012) 

Věžky – Udělat něco pro obec: to je hlavní myšlenka nově založené jednoty Sokol ve Věžkách. „Spolky u nás nedělají mnoho věcí pro děti, takže jsme si řekli, že zkusíme jít tímto směrem. Samozřejmě nebudeme vynechávat ani dospělé, ale protože jsme v počátcích, začínáme od nejmenších," řekla starostka nové jednoty Ivana Zavadilová.

Ke vzniku Sokola v kterékoliv obci stačí tři lidé, kteří svolají ustavující schůzi. „Nejedná se o náročný úkol. Naši registraci schválila i Česká obec sokolská," popsala Zavadilová. Sokolové začali ve Věžkách pracovat už v červenci. „Tehdy jsme společně s obcí pořádali otevření víceúčelového hřiště. Další akcí bylo Rozloučení s prázdninami, nedávno jsme pak měli takzvané Sokolení ve spolupráci s leteckými modeláři z Břestu," zmínila starostka.

Sokolové z Věžek by podobné akce chtěli pořádat aspoň jednou měsíčně, další aktivity směřují pochopitelně ke cvičení. „Nabízíme pravidelné pro děti a rodiče od dvou do tří let, máme v plánu i cvičení předškolních dětí ve věku čtyři až šest let. Zatím čekáme kolik bude zájemců," podotkla Zavadilová.

Prozradila i další plány. „V současné době jsme téměř na začátku a lidé si musí postupně zvykat na naše akce. Ale na jaře bychom chtěli rozjet například kroužek volejbalu či nohejbalu a také různé akce i pro starší děti, třeba jízdy zručnosti na kole nebo orientační běhy," dodala.

Sokolovna sice ve Věžkách není, ale nová jednota využívá zařízení a pozemků obce.

„Všechny akce byly zatím ve spolupráci s obcí. Zdarma nám půjčuje pozemky a sportovní areál," usmívá se náčelnice Župy hanácké. Věří, že se členská základna věžeckých Sokolů bude rozrůstat.

„Víme o předběžném zájmu některých lidí o členství, mohou být i cvičiteli, pokud si udělají kurz, aby mohli vést kroužky. Práce v Sokole je dobrovolná a tudíž zdarma. Myslím, že vést děti při cvičení je nelehký úkol, protože musíte být pedagog, psycholog, zdravotník a také pohybově nadaný," upozorňuje Zavadilová. Dodala, že jednotu do konce roku ještě čeká Lampionový průvod nebo Mikulášská zábava.

JANA PŘIKRYLOVÁ